4 AKCESORIA, KTÓRYCH NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ W TWOIM DOMOWYM STUDIO
Studio fotograficzne w zaciszu własnego domu ma oczywiście wiele zalet, a jedną z nich jest komfort posiadacza, który może wykonywać zdjęcia o każdej porze dnia i nocy. Wielu z nas jest jednak przekonanych, że studio jest wydatkiem, który zdecydowanie obciąży nasz domowy budżet. Nie jest to jednak prawda! Aby wykonywać bowiem dobrej jakości zdjęcia z ciekawymi kadrami, potrzebujemy czterech akcesoriów! Tylko…jakich?
Dobór odpowiednich akcesoriów niejednokrotnie potrafi spędzić sen z powiek! Człowiek zastanawia się bowiem nad tym, czy aby wszystko to, co jest w ofercie sklepu, jest mu potrzebne na start, jak wiele statywów kupić i które rozwiązania studyjne będą najlepsze na początek. Na szczęście, rozpoczęcie budowania studio domowego wcale nie jest takie trudne - wystarczy wybierać z głową. Wielu pyta czy jest to w ogóle możliwe przy tak rozbudowanej ofercie sklepów z akcesoriami studyjnymi. Odpowiedź brzmi: tak!
TŁO FOTOGRAFICZNE
Jedną z rzeczy must have jest oczywiście tło fotograficzne, dzięki któremu możemy odpowiednio wyeksponować fotografowaną rzecz bądź osobę. Unikać należy więc teł, które będą skupiały większą uwagę widza niż obiekt, któremu wykonujemy zdjęcia. W związku z tym najczęściej wybieranymi kolorami tła są kolory neutralne takie jak biały, czarny czy szary. Należy mieć jednak na względzie, że takie kolory nie zawsze będą trafnym wyborem. Czasem idealną aranżacją w naszym studio stanowić będą tła w innych kolorach - jednak aby tak się stało, trzeba się podjąć planowania nieco wcześniej.
Wyjątkiem jest oczywiście fotografia produktowa, gdzie jednolity, biały kolor tła wiedzie prym. Głównym założeniem fotografii produktowej jest bowiem poinformowanie klienta o wyglądzie i cechach artykułu, a wówczas kolor biały w większości przypadków jest kolorem najbardziej korzystnym.
Przy wyborze tła fotograficznego nie liczy się tylko jego kolor, ale również i rodzaj. Kartonowe, winylowe (PVC) czy z materiału - które będzie najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tła kartonowe są najtańszą z podanych opcji i bardzo wygodną. Można je bowiem zmieniać szybko i bez większego wysiłku. Niemniej jednak ich podstawową wadą jest trwałość - takie tła niszczą się niestety szybko. Inaczej jest w przypadku teł winylowych i materiałowych. Te pierwsze - genialnie imitują także różne faktury, co sprawdza się najlepiej w przypadku choćby sesji noworodkowych czy dziecięcych. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o zaletach i wadach teł, zapraszamy do przeczytania naszego wpisu na ten temat - KTÓRE TŁO BĘDZIE DOBRE DLA FOTOGRAFA AMATORA, ALE I PROFESJONALISTY?
STATYW DO TŁA
Kiedy wybierzemy już tło, dobrze byłoby zainwestować także i w statyw, by nie męczyć się podczas prób mocowania go na ścianach bądź na mało stabilnych, prowizorycznych konstrukcjach. Oczywiście istnieją przeróżne systemy: łańcuszkowy czy elektryczny. Niemniej jednak na początek najlepszym rozwiązaniem są mobilne statywy, których złożenie jest niezwykle szybkie i łatwe, a dodatkowo nie wymaga demontażu ze ścian. Są dwa rodzaje mobilnych statywów - standardowy i statyw typu T. Więcej o każdym z nich znajdziecie w naszym wpisie, zawierającym także instrukcje montażu tła na statywie - JAK ZAMOCOWAĆ TŁO? JAKI WYBRAĆ STATYW?
STATYW DO APARATU
Jednego z najważniejszych wyborów trzeba dokonać w przypadku statywu do aparatu. To on bowiem pomaga w stabilizacji naszego sprzętu, a dzięki temu poprawia jakość wykonywanych zdjęć. Statyw taki składa się z trzech głównych elementów: głowicy statywu, kolumny i nóg, a wykonany może być z różnych materiałów, które głównie decydują o wadze i cenie produktu. Do najpopularniejszych materiałów należą: tworzywo sztuczne, aluminium, stal i carbon (włókno węglowe). Przy wyborze tego statywu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie go do urządzenia, z którego zamierzamy fotografować. Inny statyw bowiem sprawdzi się w przypadku okazjonalnego fotografowania telefonem, inny w przypadku aparatu cyfrowego, a inny w przypadku lustrzanki.
OŚWIETLENIE
Kolejny must have i kolejna mnogość rozwiązań. Znów przed dokonaniem wyboru należy zadać sobie pytanie - jakie zdjęcia chce wykonywać?. Jeśli bowiem potrzeba lampy, która oświetli Ci większą przestrzeń, wówczas powinieneś skupić się na softboxach, które to dla Ciebie zrobią. Softboxy sprawdzą się zatem między innymi przy fotografii produktowej, sesjach fotograficznych i modelingu. Jeśli zaś potrzebujesz równomiernego oświetlenia skierowanego na konkretny obiekt, twarz itp, trafniejszym wyborem będzie lampa pierścieniowa, która zredukuje cienie przeszkadzające w tworzeniu zdjęć. Imitujące światło dzienne lampy pierścieniowe są więc priorytetem wśród wizażystek i makeupistek. Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach oświetlenia w softboxach, zapraszamy do wpisu - ŻARÓWKA STUDYJNA ŚWIATŁA STAŁEGO - KTÓRĄ WYBRAĆ?, natomiast jeśli zainteresowany jesteś lampami pierścieniowymi LED, polecamy post OŚWIETLENIE LED PODCZAS PRACY I NAGRAŃ.
Nadmienić trzeba jeszcze, że ogromną rolę gra sam statyw lampy, który w większości przypadków dołączony jest w zestawie. Ważne jest, by statyw taki był stabilny, niechwiejny oraz posiadał szeroki rozstaw nóg, by móc swobodnie rotować wysokością statywu, co oznacza w praktyce rotowanie wysokością położenia lampy.
Z takim wyposażeniem będziesz gotowy na spełnienie swojego marzenia o domowym studio fotograficznym! Już uświadamiamy, że zapewne z czasem Twoja kolekcja akcesoriów się powiększy, gdyż dziś studia fotograficzne cieszą się popularnością, a producenci na tę popularność szybko odpowiadają, zwiększając liczbę produktów, czym urozmaicają życie fotografów studyjnych. Możliwości jest więc naprawdę wiele, wystarczy tylko się zagłębić i pokochać blask studyjnych lamp!
Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, co do odpowiednich produktów, zapraszamy do kontaktu mailowego: info@gearpro.pl bądź telefonicznego 531 043 804, chętnie udzielimy Ci odpowiedzi!