Żarówka studyjna światła stałego - którą wybrać?

2021-03-04

Żarówka fotograficzna
Świetlówka czy LED?

Wybierając oświetlenie do studia fotograficznego, pracowni, warsztatu czy choćby do domu stajesz przed wyborem: lepsza tradycyjna żarówka kompaktowa czy żarówka ledowa? Pod uwagę powinieneś wziąć parametry użytkowe żarówki oraz kwestie ekologiczne. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że obecnie stosowane specjalne materiały do produkcji żarówekkorzystne dla środowiska.

Statyw fotograficzny

Świetlówka kompaktowa

Skuteczność działania, żywotność i wpływ na środowisko sprawiły, że tradycyjne żarówki żarowe zostały wyparte przez świetlówki kompaktowe. Ten model świetlówki okazał się lepszy, tańszy, a jego ingerencja w środowisko jest dużo mniejsza.

Świetlówka kompaktowa ceniona jest przede wszystkim za wysoką efektywność generowanego światła. Świetlówka, inaczej nazywana lampą fluorescencyjną, produkowana jest w wielu modelach (np. szeroki kąt świecenia, modele wykonane z aluminium), które możesz dopasować do swoich wymagań i konkretnych zastosowań. Obecnie najnowocześniejsze świetlówki kompaktowe są nie tylko wysoko energooszczędne, ale posiadają także wbudowany wentylator, który ochładza żarówkę, co tym samym zapobiega przegrzaniu i wydłuża żywotność.

Świetlówki kompaktowe produkowane są w modelach generujących światło o różniej temperaturze barwowej. Dzięki temu często wykorzystywane są nie tylko w domach, ale także w biurach, pracowniach, warsztatach, gastronomii, szkołach, urzędach czy budynkach użyteczności publicznej.

Świetlówki jednak nie są pozbawione wad. Tańsze modele potrafią buczeć, generują migotanie światła przy włączaniu. Nie są także obojętne na środowisko, ponieważ w świetlówkach stosuje się niewielkie ilości substancji szkodliwych. Jednak w najnowocześniejszych modelach substancje te zostały zredukowane do minimum.

zarowka energooszczędna

Żarówka Fotograficzna 105W

Żarówka ta generuje światło o temperaturze 5500K, co pozwala na idealne odwzorowanie kolorów, a dzięki wydajności aż 525W nie musisz się martwić o problemy z doświetleniem. Wyposażona została w innowacyjny, wbudowany wentylator, który chłodzi żarówkę i zapobiega jej przegrzaniu, wydłużając tym samym żywotność. 

swiatło ciagle

Żarówka Fotograficzna 175W

Żarówka posiada wydajność 875W, oraz jak wszystkie dostępne u nas żarówki, uniwersalny gwint E27. Mimo ogromnej mocy zużywa niewiele prądu, więc pozwala na pracę przez długi czas. Posiada także system chłodzenia, który zapobiega przegrzewaniu się żarówki i wydłuża jej żywotność. 

Żarówka fotograficzna LED

Rozwój technologii oświetleniowej idąc za niskim zużyciem energii i ekologią pozwolił na opracowanie żarówki i świetlówki LED. Przy ich produkcji nie są wykorzystywane szkodliwe dla środowiska substancje i materiały.

Do jednej najważniejszych cech lamp ledowych należy ich doskonała trwałość, która możliwa jest między innymi przez zastosowanie technologii odprowadzania ciepła. Dzięki temu ledówki się nie nagrzewają i są przez to bardziej energooszczędne.

Największą zaletą żarówek ledowych w pracy np. fotografa jest możliwość regulacji jasności i barwy oświetlenia - od ciepłego żółtego, przez naturalne dzienne, aż do zimnego niebieskiego. W wielu przypadkach można to robić za pomocą pilota, bez podchodzenia do przełącznika. Niektóre modele wyposażone zostały w obrotowe trzonki, które umożliwiają skierowanie źródła światła w konkretnym kierunku.

Technologia idzie do przodu, więc lampy LED powstają w wielu modelach, spełniając funkcje nie tylko zaspokajające potrzeby oświetlenia w domu, biurze czy szkole, ale także przy specjalistycznych wymaganiach (studio fotograficzne, pracownia architektoniczna czy rysunkowa).

Przewaga nowych technologii generuje jednak dodatkowe koszty, przez co ceny lamp ledowych nie należą do najniższych, co generuje niestety dodatkowe koszty ich wymiany i modernizacji.

lampa led zarówka LED

Żarówka Fotograficzna LED 105W z pilotem

Żarówka ta posiada dużą moc (105W) oraz jest wysoko energooszczędna. Generuje światło o temperaturze 3600 - 5500K, a dołączony pilot umożliwia regulowanie wymaganych parametrów - szybką zmianę barwy światła i jego jasność.
 

Żarówka LED energooszczędna

Żarówka Fotograficzna LED 175W

Żarówka LED o mocy 175W posiada wydajność aż 1750W, a generowane przez nią światło posiada temperaturę 5500K. Zapewnia to doskonałe odwzorowanie kolorów. Świeci od razu pełną jasnością, a przy tym nie nagrzewa się. Jak pozostałe żarówki - posiada gwint E27.
 

Jaka żarówka będzie odpowiednia?

Jeśli powyższe informacje nie dały Ci odpowiedzi co wybrać - świetlówkę czy LED, musisz wziąć pod uwagę do czego danej żarówki będziesz używał i porównać parametry konkretnych modeli, w tym: wydajność, żywotność, cenę, odporność i temperaturę barwową. Przydatne informacje możesz także wyczytać wśród opinii wystawianych przez innych użytkowników. Bardzo często wskazują oni na ewentualne pozytywne czy negatywne cechy użytkowanych produktów.

W co wyposażyć studio fotograficzne?

Jeśli chciałbyś wyposażyć swoje studio fotograficzne, stworzyć materiał na YouTube, TikToka, czy po prostu zrobić profesjonalne zdjęcie produktom wystawianym na Allegro, Vinted, Amazon czy OLX, w naszym sklepie znajdziesz także wszystkie niezbędne akcesoria fotograficzne - tła fotograficzne, statywy na tła, softboxyoświetlenie ciągłe i inne akcesoria do fotografii.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 4970 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-01
Wszystko super.
2023-09-24
Polecam wszystkim
pixel