Które tło będzie dobre dla fotografa amatora, ale i profesjonalisty?
Tło do fotografii – postaw na profesjonalizm
Tło fotograficzne jeszcze do niedawna uznawane było za rozwiązanie stosowane wyłącznie przez profesjonalne studia fotograficzne. Obecnie tło do fotografii to absolutny must have nie tylko dla fotografów – profesjonalne tło wykorzystać można także w wielu różnych branżach. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze tła do fotografii?
Jak wykorzystać tło fotograficzne?
Profesjonalne tło fotograficzne to kluczowy element wyposażenia studia fotograficznego. W przypadku zdjęć studyjnych to właśnie odpowiednio dobrana tkanina w tle tworzy aranżację i pozwala na wyeksponowanie osób lub przedmiotów. Białe tło fotograficzne wymagane jest w przypadku fotografii do dokumentów, czarne z kolei jest niezbędne do tworzenia zdjęć przedmiotów odbijających światło. Tło nie musi być jednak jednolite: duży wybór kolorów oraz nadruków sprawia, że w studiu bez problemu zaaranżować można niemal dowolną sesję okolicznościową.
Tło nie tylko dla fotografów
Wysokiej jakości tło potrzebne jest nie tylko zawodowym fotografom, ale również osobom odpowiedzialnym za tworzenie zdjęć produktów do katalogów lub na stronę internetową. Zalety tła fotograficznego doceniają także coraz częściej youtuberzy i vlogerzy. Powód jest prosty: odpowiednio ustawione tło zwiększa profesjonalizm, szczególnie jeśli nagrania odbywają się w domowym zaciszu. Wnętrze gabinetu czy pokoju w tle nagrania ma swój urok, jednak często trudno w takich warunkach o odpowiednie oświetlenie czy ostrość. Profesjonalne tło fotograficzne to także świetna propozycja dla osób pracujących zdalnie i odbywających często videokonferencje – to sposób na zaaranżowanie specjalnej przestrzeni do pracy i jednocześnie zachowanie prywatności.
Kartonowe czy PVC – jakie tło wybrać?
Tło kartonowe to zdecydowany faworyt wśród osób zainteresowanych tańszymi rozwiązaniami i dużym wyborem kolorów. Kartonowe tła są niedrogie i wygodne w użyciu: możesz wybrać niemal dowolny kolor i zmieniać tło w zależności od potrzeb. Ten rodzaj tła sprawdzi się dobrze w przypadku okazjonalnego fotografowania portretowego lub przy sporadycznym tworzeniu zdjęć produktowych. Wadą tła kartonowego jest podatność na rozdarcie i inne uszkodzenia; karton brudzi się szybko i chłonie wodę.
Tło fotograficzne wykonane z PVC to odpowiedź na potrzeby nie tylko amatorów, ale również profesjonalistów. Winylowe tła są bardzo trwałe oraz dobrze imitują różnorodne faktury – dzięki nim możesz urozmaicić zdjęcia. Są odporne na wilgoć i zachowują swoje właściwości nawet podczas czyszczenia na mokro. Chcesz zorganizować sesję noworodkową i potrzebujesz tła imitującego drewno? Planujesz uzupełnić swojego bloga o zdjęcia przygotowanych dań i szukasz odpowiedniego wzoru? A może stawiasz przede wszystkim na portrety i chcesz kupić wysokiej jakości tła, które posłużą Ci znacznie dłużej? Postaw na tła wykonane z PVC – to jakość, w którą warto zainwestować.
Tła fotograficzne mogą być także wykonane z innych materiałów: tła z gniecionej tkaniny idealnie sprawdzą się przy fotografii w stylu vintage, a charakterystyczna tapeta będzie stanowiła uzupełnienie interesującej sesji zdjęciowej. Gładki materiał tekstylny z kolei jest często wykorzystywany jako tło do zdjęć produktów, szczególnie jeśli posiada interesującą i współgrającą z reklamowanym przedmiotem fakturę.
Wybierz wysoką jakość
Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, zwróć uwagę na wykończenie tła. Obiektyw aparatu czy kamery bywa bezlitosny: wszelkie przebarwienia i zagniecenia - nawet te z pozoru niewidoczne – potrafią być przykrą niespodzianką przy ocenie efektu końcowego. Jeśli planujesz fotografowanie dzieci, zwierząt czy przedmiotów, które mogą zabrudzić tło, wybierz rozwiązania z tworzywa sztucznego – dzięki temu szybko i bez problemu usuniesz plamy. Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z fotografowaniem? Czasem mniej znaczy więcej – jeśli nie możesz pozwolić sobie na komplet teł, postaw na kilka uniwersalnych wzorów wykonanych z materiałów wysokiej jakości. Stopniowo możesz zwiększać swoją kolekcję i odkrywać, z jakimi rozwiązaniami pracuje Ci się najlepiej.