Drony, a polskie prawo
W lutym, na początku 2019 roku zaczęło obowiązywać nowe prawo dotyczące dronów. Warto poznać jego treść, planując zakupy tego urządzenia. Umożliwi to czerpanie pełnej przyjemności ze świeżo nabytego sprzętu.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że korzystanie drona z kamerą, jak i bez niej – nie posiadając żadnych zezwoleń, jest legalne. Należy jednak pamiętać, że taki lot musi odbywać się w celach rekreacyjnych lub sportowych. Osoba, która steruje urządzeniem, jest zobowiązana wyłącznie do zastosowania wszelkich możliwych środków ostrożności. Natomiast nie jest niezbędne zdobycie odpowiednich kwalifikacji lub badań lekarskich, oprócz tego nie trzeba się ubezpieczać.
Warto zwrócić uwagę na różne obowiązki wynikające z dronów o różnej wadze. Poniżej 600g wymagane jest jedynie bezpiecznej odległości od zgromadzeń, zabudowań oraz pojazdów. W przypadku gramatury powyżej 600 wymagane jest zachowanie odległości powyżej 100 metrów od zabudowy oraz zgromadzeń na otwartej przestrzeni, oraz zachowanie odległości większej niż 30 metrów od osób, pojazdów oraz budowli, nad którymi pilot nie ma żadnej kontroli.
Sytuacja zmienia się jednak w przypadku, gdy chce się korzystać z drona innych celach niż rekreacyjne. W takim przypadku należy wyrobić licencję VLOS do 5kg, która zezwala na sterowanie dronem w zasięgu wzroku. Co ciekawe, aby nabyć tego typu uprawnienia, nie trzeba być osobą pełnoletnią.
Liberalizacja prawa
Nowe przepisy, wprowadzone na początku roku, które dotyczą dronów, znacząco zliberalizowały dotychczasowe prawo. Dotychczas, aby zdobyć uprawnienie VLOS, trzeba było zdawać państwowy egzamin zewnętrzny oraz uiścić opłatę rzędu 163 złotych. Obecnie opłata została zniesiona, natomiast uprawnienia otrzymujemy po zdaniu wewnętrznego egzaminu w firmie, która nas szkoliła. Oprócz tego w kategorii dronów do 5 kg zniesiono również obowiązek przejścia badań lekarskich.
Zwiększono natomiast ilość godzin zajęć praktycznych o dwie godziny oraz utrzymano dotychczasowe 4 godziny zajęć praktycznych w locie. Oprócz tego osoby, które mają licencję VLOS, dużo łatwiej mogą zdobyć również uprawnienia do latania dronami do 25 kg, czyli BVLOS. Nie trzeba tak jak dotychczas uczyć się całego materiału od nowa, zamiast tego można kontynuować wcześniej skończony kurs VLOS, oznacza to, że czas wyrobienia tej licencji został w takim przypadku skrócony o połowę, a jego cena została znacząco obniżona. Dzięki temu można dużo łatwiej cieszyć i stosować nowy dron np. kupiony u chińskiego producenta wysokiej klasy akcesoriów do dronów, kamer i aparatów fotograficznych PGYTECH.