Lampy LED RGB. Czy są warte uwagi?
Na rynku pojawia się coraz więcej lamp LED RGB, które różnią się w głównej mierze mocą, ilością diod LED, czasem pracy, wielkością i kształtem. Producenci sprostać chcą coraz to większym wymaganiom swoich klientów. Wciąż pozostaje jednak jedna, podstawowa kwestia: czy lampy te są właściwie warte uwagi?
Oświetlenie LED RGB już od dawna wypiera z naszych domów zarówno tradycyjne żarówki, jak i te energooszczędne — mimo bowiem, że jego zakup jest droższy, to śmiało można nazwać go inwestycją. Diody LED nie dość bowiem, że pobierają mniejszą ilość prądu, to działają znacznie dłużej. Jak to jednak jest z lampami używanymi w fotografii? Czy warto brać pod uwagę lampy LED RGB, kompletując swoje akcesoria fotograficzne? Do czego można je zastosować?
Czym jest RGB i na czym polega?
RGB jest to najpopularniejszy model oświetlenia, który jest stosowany zarówno w urządzeniach analogowych, jak i cyfrowych, mimo że stworzono go z myślą o tych pierwszych. Na jego nazwę składają się pierwsze litery kolorów, które są bazą owego modelu: Red - Green - Blue. Model ten stworzony został w oparciu o właściwości widzenia, które posiada ludzkie oko. Ustalono bowiem, że po zmieszaniu trzech podstawowych kolorów, człowiek dostrzec może inną barwę. Jaką? Zależy to wszystko od proporcji, w jakich kolory czerwony, zielony i niebieski zostaną zmieszane.
Synteza addytywna a lampy LED RGB
Synteza addytywna to nic innego jak sumowanie wiązek światła o różnych barwach, które wysyłane są z różnym natężeniem. To właśnie ta właściwość modelu RGB sprawia, że światło białe i czarne może zostać utworzone. Światło czarne to właściwie brak emisji światła. Jeśli zaś chcemy otrzymać białe światło, kolory muszą zostać zmieszane z maksymalną jasnością i natężeniem. Niemniej jednak w przypadku lamp producenci zamieszczają w gamie diod obok tych RGB, również te, które świecą światłem białym i żółtym, aby światło to było w odpowiedniej barwie bez względu na różnicę jasności, która pojawiać się może pomiędzy pojedynczymi diodami.
Jakie możliwości ma lampa RGB?
Poza oczywistą funkcją zmieniania barwy światła, jego natężenia i jasności, każda lampa RGB posiada regulację temperatury emitującego światła. Nie sposób także nie wspomnieć o regulacji mocy, którą lampa wykorzystywać będzie podczas działania. Niemniej jednak kolory w każdej lampie mogą się nieco różnić — jest to spowodowane tym, że model RGB niestety modelem czysto teoretycznym. Dodatkowo większość lamp LED RGB wyposażona jest w czytelny wyświetlacz, na którym widnieją parametry, które ustawiliśmy w danym momencie. Wspomnieć należy także o niektórych modelach marki Ulanzi (R66, VL49), które posiadają magnetyczny tył, dzięki czemu lampę można swobodnie przymocować do metalowego podłoża, co jest z całą pewnością praktyczne.
Zastosowanie lampy LED RGB
Dzięki oryginalności, którą otrzymać można z lampą LED RGB, sprawdzić się ona może przy wykonywaniu zdjęć produktowych. Packshoty, czyli przedstawienia produktu, dziś muszą wyróżniać się spośród innych, a gra światłem i jego kolorem może być w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Lampa RGB zachwycić mogłaby także vlogerów, chcących nadać swoim treściom wizualnym wyjątkowości oraz TikTokerów. Jej walory mogłyby także sprawdzić się podczas sesji zdjęciowych, gdyż lampy o większej mocy, takich jak choćby Ulanzi VL276 idealnie sprawdziłyby się jako światło wypełniające.
Odpowiadając więc na pytanie: tak, lampy LED RGB są warte uwagi. Można z nimi osiągnąć wyjątkowe efekty, a każda wykonana fotografia z owym światłem może okazać się niepowtarzalna. Mnogość modeli na rynku oczywiście nie ułatwia wyboru, jednakże dokonując takowego, należy zastanowić się, do czego będzie ona używana.
Jeśli zdecydowałeś się na kupno lampy RGB, ale nie wiesz, którą wybrać, zapraszamy do kontaktu mailowego: info@gearpro.pl bądź telefonicznego 530 790 345. Chętnie pomożemy!