Filtry do drona – czym są i kiedy warto ich użyć?

Filtry do drona – czym są i kiedy warto ich użyć?
Filmujesz lub wykonujesz zdjęcia przy pomocy drona? To świetne rozwiązanie, które pozwala Ci zyskać zupełnie nową perspektywę oglądu świata, a co za tym idzie – spektakularne ujęcia. Sprawdzają się zarówno przy wykonywaniu fotografii i filmów profesjonalnych, jak i amatorskich. Aby jednak obraz zyskał filmową jakość i by wyeliminować jego niedoskonałości, warto zastosować odpowiednie filtry. Jakie i kiedy? Oto najważniejsze informacje.
Dobrej klasy drony, np. te marki DJI, same w sobie oferują bardzo dobrą optykę i możliwość dostosowania pracy optyki do warunków. Są jednak problemy, których nie wyeliminujesz przy pomocy podstawowego zestawu. Przykładowo, możesz mieć kłopoty z:
- lekko niebieskawym zabarwieniem obrazu, zwłaszcza podczas filmowania w górach,
- odblaskami lustra wody i podobnych tafli,
- ustawieniem odpowiedniego czasu otwarcia przesłony obiektywu przy intensywnie świecącym słońcu lub w „złotej godzinie” (tuż przed wschodem / zachodem) słońca.
W efekcie obraz może być np. nienaturalnie wybarwiony, prześwietlony, pełen rozbłysków, a przy okazji może stracić płynność. Wszystkim tym problemom możesz zapobiec, sięgając po odpowiednie filtry.
Jak dobrać filtry do drona?
Po pierwsze i najważniejsze – filtr musi pasować do Twojego modelu drona. Innego kształtu osłony będzie wymagał np. dron Mavic 2 Pro, a innego Mavic Pro Zoom. Zwróć więc na to uwagę na samym początku.
Po drugie, ważna jest jakość samego filtra. Pamiętaj: drona używasz zazwyczaj w trudnych warunkach zewnętrznych. Filtr będzie narażony na nie podobnie jak samo urządzenie. Dlatego powinien:
- być markowy – dobra marka, np. taka jak PGYTECH, jest najlepszym gwarantem niezawodnej jakości oraz kompatybilności z Twoim sprzętem – znajdziesz je na GearPro.pl,
- zostać wykonany z wytrzymałego materiału, najlepiej lotniczego stopu aluminium,
- być wyposażony w profesjonalne szkło optyczne,
- odznaczać się wysoką odpornością na zarysowania.
Trzecia kwestia to dobór odpowiednich parametrów samego filtra.
Polaryzacyjny, UV czy ND?
Na rynku, zasadniczo, dostępne są trzy kluczowe typy filtrów do drona: polaryzacyjne, UV oraz ND. Każdy z wariantów spełnia zupełnie inną rolę.
Filtry polaryzacyjne
Są wykorzystywane zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i kręcenia filmów dronem. Oznacza się je najczęściej skrótem PL/CP. Sprawdzają się wówczas, gdy z powierzchni należy pozbyć się odblasków – najczęściej z niemetalicznych powierzchni, np. tafli jeziora, szklanej fasady budynku itp.
Dobrze radzą sobie również z „podbijaniem” kolorów nieba czy wody – a więc zwiększaniem ich nasycania i podnoszeniem kontrastowości tych powierzchni w stosunku do pozostałej części kadru.
Filtry UV
Ich zadaniem, zgodnie z nazwą, jest eliminacja promieniowania ultrafioletowego z obrazu. Choć jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, może być zarejestrowane w kadrze obiektywu drona. Możesz je dostrzec zwłaszcza na zdjęciach wykonywanych w górach – to charakterystyczny niebieski „poblask”. Jeżeli nie chcesz, aby się pojawił (a możesz chcieć, jeśli wykonujesz np. bardzo artystyczne nagranie) – zastosuj filtr UV.
Filtry szare – ND
Najważniejsza i najbardziej funkcjonalna kategoria filtrów do drona. Zadaniem wszystkich należących do tej grupy filtrów jest ograniczenie ilości światła wpadającego do obiektywu. Po co? Chodzi o to, aby wymusić na kamerze dłuższe czasy naświetlania, co przekłada się na filmową jakość obrazu: nasyconego kolorami, wyrazistego i płynnego.
Skąd w ogóle potrzeba stosowania filtrów szarych? Przy zbyt intensywnym oświetleniu (np. w środku słonecznego dnia) lub w mniej korzystnych warunkach, oprogramowanie optyki może automatycznie ustawić niekorzystny czas otwarcia przesłony – odbiegający od filmowych standardów. Powinna ona wynosić np. dla 30 fps – 1/60 sekundy, a dla 60 fps – 1/120 sekundy. Jeśli wartość ta wzrośnie do 1/2000 sekundy, obraz będzie prześwietlony i „poklatkowany”. Zapobiegnie temu właśnie zastosowanie odpowiedniego filtra szarego.
Filtry ND występują w kilku odmianach – różnią się tym, jak mocno ograniczą dostęp światła do obiektywu. Im wyższa cyfra przy „ND”, tym bardziej ograniczone światło. Który filtr ND zastosować? Wszystko zależy od oświetlenia otoczenia oraz ustawień drona. I tak:
- ND 4 najlepiej sprawdza się przy świcie i zmierzchu, kiedy aparat domyślnie ustawia prędkość migawki na 1/250,
- ND 8 sprawdzi się w pochmurne dni, gdy czas osłony wynosi 1/500,
- ND 16 jest odpowiedni na częściowe lub całkowite zachmurzenie, kiedy prędkość migawki wynosi 1/1000,
- ND 32 sprawdzi się w bardzo jasnych warunkach, gdy aparat ustawia prędkość migawki na 1/1250,
- ND 64 jest idealny, gdy nagrywasz bardzo jasne otoczenie – np. plażę, pustynię czy taflę wody.
Warto pamiętać, że niektóre filtry szare są wzbogacone o polaryzację, co dodatkowo redukuje odblaski.
Czy jeden filtr wystarczy?
Powyższy opis pokazuje, że… nie do końca. Zwłaszcza w przypadku filtrów szarych nie da się osiągnąć idealnych proporcji między prędkością działania migawki a ilością klatek na sekundę za pomocą jednego filtra. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w zestaw filtrów – tak, by można było dobrać właściwy filtr bez względu na warunki, w których filmujesz lub fotografujesz dronem.
Masz wątpliwości, które filtry wybrać? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci skompletować zestaw niezbędnych akcesoriów, dzięki którym Twoje filmy i zdjęcia będą wyglądały bardziej profesjonalnie.
Polecane

Filtr CPL Frewell do Drona DJI Mini 4 Pro
