Darmowa dostawa do paczkomatu od 50,00 zł

Filtry do drona – czym są i kiedy warto ich użyć?

2019-05-31
Filtry do drona – czym są i kiedy warto ich użyć?

Filtry do drona – czym są i kiedy warto ich użyć?

Filmujesz lub wykonujesz zdjęcia przy pomocy drona? To świetne rozwiązanie, które pozwala Ci zyskać zupełnie nową perspektywę oglądu świata, a co za tym idzie – spektakularne ujęcia. Sprawdzają się zarówno przy wykonywaniu fotografii i filmów profesjonalnych, jak i amatorskich. Aby jednak obraz zyskał filmową jakość i by wyeliminować jego niedoskonałości, warto zastosować odpowiednie filtry. Jakie i kiedy? Oto najważniejsze informacje.

Dobrej klasy drony, np. te marki DJI, same w sobie oferują bardzo dobrą optykę i możliwość dostosowania pracy optyki do warunków. Są jednak problemy, których nie wyeliminujesz przy pomocy podstawowego zestawu. Przykładowo, możesz mieć kłopoty z:

  • lekko niebieskawym zabarwieniem obrazu, zwłaszcza podczas filmowania w górach,
  • odblaskami lustra wody i podobnych tafli,
  • ustawieniem odpowiedniego czasu otwarcia przesłony obiektywu przy intensywnie świecącym słońcu lub w „złotej godzinie” (tuż przed wschodem / zachodem) słońca.

W efekcie obraz może być np. nienaturalnie wybarwiony, prześwietlony, pełen rozbłysków, a przy okazji może stracić płynność. Wszystkim tym problemom możesz zapobiec, sięgając po odpowiednie filtry.

Jak dobrać filtry do drona?

Po pierwsze i najważniejsze – filtr musi pasować do Twojego modelu drona. Innego kształtu osłony będzie wymagał np. dron Mavic 2 Pro, a innego Mavic Pro Zoom. Zwróć więc na to uwagę na samym początku.

Po drugie, ważna jest jakość samego filtra. Pamiętaj: drona używasz zazwyczaj w trudnych warunkach zewnętrznych. Filtr będzie narażony na nie podobnie jak samo urządzenie. Dlatego powinien:

  • być markowy – dobra marka, np. taka jak PGYTECH, jest najlepszym gwarantem niezawodnej jakości oraz kompatybilności z Twoim sprzętem – znajdziesz je na GearPro.pl,
  • zostać wykonany z wytrzymałego materiału, najlepiej lotniczego stopu aluminium,
  • być wyposażony w profesjonalne szkło optyczne,
  • odznaczać się wysoką odpornością na zarysowania.

Trzecia kwestia to dobór odpowiednich parametrów samego filtra. 

Polaryzacyjny, UV czy ND?

Na rynku, zasadniczo, dostępne są trzy kluczowe typy filtrów do drona: polaryzacyjne, UV oraz ND. Każdy z wariantów spełnia zupełnie inną rolę. 

  • Filtry polaryzacyjne

Są wykorzystywane zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i kręcenia filmów dronem. Oznacza się je najczęściej skrótem PL/CP. Sprawdzają się wówczas, gdy z powierzchni należy pozbyć się odblasków – najczęściej z niemetalicznych powierzchni, np. tafli jeziora, szklanej fasady budynku itp.

Dobrze radzą sobie również z „podbijaniem” kolorów nieba czy wody – a więc zwiększaniem ich nasycania i podnoszeniem kontrastowości tych powierzchni w stosunku do pozostałej części kadru.

  • Filtry UV

Ich zadaniem, zgodnie z nazwą, jest eliminacja promieniowania ultrafioletowego z obrazu. Choć jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, może być zarejestrowane w kadrze obiektywu drona. Możesz je dostrzec zwłaszcza na zdjęciach wykonywanych w górach – to charakterystyczny niebieski „poblask”. Jeżeli nie chcesz, aby się pojawił (a możesz chcieć, jeśli wykonujesz np. bardzo artystyczne nagranie) – zastosuj filtr UV.

  • Filtry szare – ND

Najważniejsza i najbardziej funkcjonalna kategoria filtrów do drona. Zadaniem wszystkich należących do tej grupy filtrów jest ograniczenie ilości światła wpadającego do obiektywu. Po co? Chodzi o to, aby wymusić na kamerze dłuższych czasów naświetlania klatki. To niezbędne dla uzyskania odpowiedniej ekspozycji, a co za tym idzie – filmowej jakości obrazu: nasyconego kolorami, wyrazistego i płynnego.

Skąd w ogóle potrzeba stosowania filtrów szarych? Ponieważ przy zbyt intensywnym oświetleniu (np. w środku słonecznego dnia), a także przy tym słabszym, oprogramowanie optyki może automatycznie ustawić niekorzystny czas otwarcia przesłony, odbiegający od filmowych standardów.  Powinna ona wynosić np. dla 30 fps – 1/60 sekundy, a dla 60 fps – 1/120 sekundy. Jeśli wartość ta podskoczy do 1/2000 sekundy, obraz będzie w rezultacie prześwietlony i „poklatkowany”. Zapobiegnie temu właśnie zastosowanie odpowiedniego filtra szarego.

Filtry ND występują w kilku odmianach – różnią się tym, jak mocno ograniczą dostęp światła do obiektywu. Im wyższa cyfra przy „ND” – tym bardziej ograniczone światło. A którą wersję filtra ND zastosować w jakich warunkach? Wszystko zależy od oświetlenia otoczenia oraz tego, jakie automatyczne ustawienia wybiera dron. I tak:

  • ND 4 najlepiej sprawdza się przy świcie i zmierzchu, kiedy aparat domyślnie ustawia prędkość migawki na 1/250,
  • ND 8 sprawdzi się w pochmurne dni, gdy czas osłony będzie ustawiony na 1/500,
  • ND 16 jest odpowiedni na częściowe lub całkowite zachmurzenie, kiedy prędkość migawki wyniesie 1/1000,
  • ND 32 jest odpowiedni na słoneczne, bardzo jasne dni, kiedy aparat ustawia prędkość migawki 1/1250,
  • ND 64 jest idealny, gdy nagrywasz bardzo jasne otoczenie – np. plażę, pustynię, taflę wody itp.

Warto pamiętać, że niektóre filtry szare zostały wzbogacone o polaryzację – przyda się wówczas, gdy dodatkowo chcesz zretuszować odblaski.

Czy jeden filtr wystarczy?

Powyższy opis pokazuje, że… nie do końca. Zwłaszcza w przypadku filtrów szarych nie jest możliwe sięgnięcie po jeden – o ile chcesz w każdych warunkach zbliżyć się do idealnych proporcji między prędkością działania migawki a ilości klatek na sekundę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w zestaw filtrów – tak, by można było dobrać właściwy bez względu na sytuację, w której filmujesz lub fotografujesz przy pomocy drona.

Masz wątpliwości, które filtry wybrać? Skontaktuj się, a pomożemy Ci skompletować zestaw niezbędnych akcesoriów, dzięki którym Twoje filmy i zdjęcia będą bardziej „pro”.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6384 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-18
Obsługa i czas dostawy super
2024-11-18
Sprawnie i zgodnie z opisem - wszystko OK
pixel