Czy w nocy można latać dronem?
Czy można latać dronem w nocy?
Coraz częściej otrzymujemy od Was pytanie - czy dronem można latać w nocy? Nie dziwi nas chęć wykonywania nocnych lotów, bo coraz lepsze wyposażenie dronów w matryce jednocalowe, a nawet większe, tylko zachęca do wypróbowania sprzętu w różnych warunkach. Większa matryca pozwala na zdjęcia i materiały video w gorszych warunkach oświetleniowych bez utraty jakości nagrywanego materiału. Jednak do nocnych lotów należy przygotować się dokładniej niż tych wykonywanych w dzień. Od czego zacząć?
Nocne loty dronem a przepisy
Przed pierwszym lotem dronem w nocy najlepiej najpierw zapoznać się z przepisami. Polskie przepisy dla nocnych lotów są dość precyzyjne:
"Warunkiem eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych jest: [...] wyposażenie BSP w światła ostrzegawcze zamontowane w sposób zapewniający dookólną emisję światła, widoczne z góry i z dołu w przypadku wykonywania lotów wcześniej niż 30 minut przed wschodem słońca i później niż 30 minut po zachodzie słońca” - rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 8 sierpnia 2016 r. (Dziennik Ustaw RP, Warszawa, 23 sierpnia 2016, poz. 1317), rozdział 5, p. 5.1, ppkt 2.
Z powyższego wynika, że bezzałogowy statek powietrzny musi posiadać oświetlenie dookólne, czyli widoczne nie tylko dla ludzi na ziemi, ale również dla pilotów załogowych statków powietrznych znajdujących się na wysokości drona lub nad nim. Jest to mały szczegół, jednak dość istotny jeśli bierzemy pod uwagę latanie po zmroku.
Oświetlenie dookólne
Mimo wielkiego postępu technologicznego, niestety przeważająca ilość dronów nie spełnia wymagać dotyczących oświetlenia dookólnego. Najczęściej używane drony, np. DJI (np. Avata, Phantom, Inspire, Spark, Matrice 200, Matrice 600, seria Mavic - Mavic Air, Air 2S, Mavic, Mavic 2, Mavic 3), nie mają żadnego oświetlenia skierowanego w górę. Producenci stosują najczęściej oświetlenie mające ułatwić lokalizację drona operatorowi, a więc diody skierowane są w dół lub w bok. O ile boczne oświetlenie można potraktować jako oświetlenie dookólne, jednak nie jest ono stanowczo widoczne bezpośrednio z góry, czyli nie spełnia powyższych ustawowych wymagań.
Jak przygotować drona do nocnych lotów?
Najprostszym sposobem na przygotowanie drona do nocnych lotów to wyposażenie go w specjalną lampkę stroboskop. Dostępna w naszym sklepie lampa LED do drona marki Ulanzi - DR-02 jest najlepszą, dostępną na rynku alternatywą nocnego oświetlenia drona. Dołączony do zestawu rzep pozwala na zamocowanie lampki w dowolnym miejscu na dronie. Dodatkowo w zestawie znajdują się specjalne gumki umożliwiające zamocowanie oświetlenia także na ramionach drona - wtedy mogą być traktowane także jako oświetlenie dookólne.
Każdy egzemplarz lampki Ulanzi do drona posiada stroboskopowe światło w trzech kolorach do wyboru - białym, czerwonym i zielonym (dla dronów zachowanie kodu kolorystycznego nie jest wymagane). Można wybrać jeden z dwóch trybów świecenia - szybkie mruganie i wolne mruganie. Światło jest na tyle mocne, że będzie widoczne nawet z odległości 3 kilometrów.
Wbudowany w lampkę akumulator o pojemności 110 mAh pozwoli na pracę do nawet 8 godzin. Ładowanie trwa ok. 60 minut i odbywa się za pomocą portu USB-C, a do podłączenia można użyć dowolnej ładowarki. Sterowanie odbywa się za pomocą jednego przycisku. Waga stroboskopu do drona to tylko 6,5g, więc można zastosować jednocześnie nawet 2 lampki i nie wpłynie to na długość lotu.
Bezpieczeństwo lotów
Nie wolno zapomnieć, że w czasie nocnych lotów są mniej widoczne różnego rodzaju przeszkody - gałęzie drzew, linie wysokiego napięcia i oprócz oświetlenia drona należy mieć to także na uwadze - mimo stosowanych już w dronach przez producentów czujników pozwalających precyzyjnie wykrywać przeszkody, aby następnie je płynnie omijać (np. system APAS w dronach DJI).
Październikowe szybko nadchodzące noce to doskonała okazja do wypróbowania latania dronem po zmroku, dlatego życzymy klimatycznych ujęć, powstałych z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa.
Jeśli interesują Cię inne akcesoria do dronów zajrzyj TUTAJ, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.