Darmowa dostawa do paczkomatu od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy można latać dronem w mieście?

2022-08-28
Czy można latać dronem w mieście?

CZY MOŻNA LATAĆ DRONEM W MIEŚCIE? - czyli jak nie złamać przepisów

Wzrost zainteresowania dronami w ostatnim czasie spowodował, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy dronem można latać w mieście. Przepisy Urzędu Lotnictwa Cywilnego są dość zawiłe, ale dobrze jest się z nimi zapoznać, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Latanie dronem w 2022 roku

W 2021 roku na terenie Unii Europejskiej, a tym samym w Polsce, wprowadzono nowe przepisy dotyczące latania dronami. Obecnie obowiązują trzy kategorie lotów: otwarta, szczególna i certyfikowana. Największym zainteresowaniem cieszy się kategoria otwarta, jednak ma ona pewne ograniczenia: 

  • limit wagowy dronów wynosi 25 kg,
  • maksymalna wysokość lotu nie może przekraczać 120 m - licząc od najbliższego punktu na ziemi,
  • wszystkie loty muszą być wykonywane w zasięgu wzroku,
  • należy zachować bezpieczną odległość od osób postronnych.

Kategoria otwarta została dodatkowo podzielona na trzy podkategorie:

  • A1 - w przypadku bezzałogowych statków powietrznych (BSP)  o masie startowej do 250 g dopuszczane są przeloty nad pojedynczymi osobami postronnymi, natomiast zabronione jest latanie nad zgromadzeniami osób,
  • A1 - w przypadku BSP o masie startowej od 250 g do 900 g nie są dopuszczone loty nad zgromadzeniami osób, natomiast czas nieprzewidzianego przelotu nad pojedynczymi osobami postronnymi powinien być ograniczony w możliwie największym stopniu,
  • A2 - bezzałogowce o masie startowej do 4 kg wymagają od pilota uzyskania Certyfikatu Kompetencji Pilota BSP, będącego w pewnym zakresie odpowiednikiem dawnego świadectwa kwalifikacji UAVO. Aby otrzymać powyższy dokument należy zaliczyć nadzorowany egzamin teoretyczny przeprowadzany przez uprawnione ośrodki szkolenia, które wymienione są na stronie ULC oraz uzyskać oświadczenie o wystarczających umiejętnościach praktycznych. Podkategoria A2, dzięki powyższym wymaganiom umożliwia latanie w odległości poziomej 30 m od osób postronnych, lub w odległości 5 metrów jeżeli BSP posiada uruchomiony tryb niskiej prędkości, który będzie wymagany od BSP produkowanych w przyszłości.
  • A3 (cięższe drony od 4 do 25 kg) mogą być użytkowane jedynie w odległości minimum 150 m od ludzi i zabudowań.

Gdzie nie można latać dronem?

Loty dronem w przestrzeni otwartej są dozwolone z uwzględnieniem przepisów co do wysokości i masy statku powietrznego. Jednak aby sprawdzić czy teren, na którym chcemy wykonać lot, jest wolny od zakazów, najlepiej zaopatrzyć się w dedykowaną aplikację, np. DroneRadar lub PANSA UTM. Czytelny interfejs pozwoli odbywać legalne loty dronem i poinformuje o bezpiecznych miejscach i strefach wyłączonych z lotów. Należy pamiętać, że zakaz wykonywania lotów dronami obowiązuje w pobliżu lotnisk, obiektów wojskowych, w parkach narodowych czy innych obiektach obwarowanych specyficznymi regulacjami w zakresie bezpieczeństwa. 

Z przepisów jasno wynika, że latanie najlżejszym dronem nie wymaga szkolenia oraz przejścia testu, więc nie dziwi fakt, że to te drony cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących w 2022 roku.

Gdzie można latać dronem w mieście?

Użytkownik drona wykorzystuje go najczęściej do fotografii i nagrywania filmów z architekturą miejską z uwzględnieniem życia codziennego. Rejestrowanie tego typu obrazów rozpowszechniło się w czasie pandemii, kiedy nagrywane były opuszczone i ciche ulice miejskie, wcześniej tak bardzo tętniące życiem. Po wejściu nowych przepisów dronowych dostajemy coraz więcej zapytań czy dronem można latać w mieście? Czy można latać dronem nad miastem? Czy za latanie dronem w mieście dostanę karę? Nawet początkującym operatorom dronów loty nad większymi akwenami wodnymi, loty dronem nad łąką, nie sprawiają większych trudności. Latanie w mieście wymaga już obeznania ze specyfiką lotu drona. 

Latanie dronem w mieście pozostaje dozwolone pod warunkiem, że pilot zastosuje się do wyżej wspomnianych przepisów ustawy Prawo lotnicze. 

Zgoda na lot dronem nad miastem nie jest wymagana, jeśli masa drona nie przekracza 250g. Uwzględnić jednak trzeba obecność strefy CTR, która potrafi rozciągać się na kilka kilometrów od lotniska kontrolowanego z przeznaczeniem dla samolotów cywilnych. Strefa CTR dodatkowo obejmuje także wiele terenów mieszkalnych, więc lot w tym obszarze będzie wymagał zgłoszenia do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wraz z określeniem warunków lotu.

Loty dronem w mieście realizowane na terenach kategorii otwartej (poza strefą CTR, lotniskami, parkami itp.), ograniczone są przede wszystkim  do maksymalnej wysokości lotu (120 m) i obowiązku utrzymania kontaktu wzrokowego z urządzeniem.

Jakim dronem można latać w mieście?

Jeśli nie chcesz przechodzić przez szereg formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń, które wymagane są od operatorów większych BSP, najlepiej zaopatrzyć się w dron o masie startowej nieprzekraczającej 250 g. 

W tej kategorii znajdziesz najnowszy dron DJI Mini 3 Pro, który oprócz tego, że łatwo się użytkuje, posiada rozbudowane funkcje i pozwala uzyskać profesjonalną jakość obrazu. Aby najnowszy dron DJI mógł być używany w mieście, wystarczy jedynie stosować się do ogólnych przepisów prawa lotniczego, zachowując bezpieczne odległości od budynków i osób postronnych.

Jeśli chcesz zapoznać się szerzej z przepisami prawa lotniczego dotyczącego dronów zapraszamy na nasz poprzedni wpis Nowe przepisy dotyczące operowania dronami oraz na stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

DJI Mini 2 Fly More Combo

DJI Mini 2 Fly More Combo

3 069,00 zł brutto
Oświetlenie Lampa LED Stroboskop Ulanzi DR-02 do Drona Dronów

Oświetlenie Lampa LED Stroboskop Ulanzi DR-02 do Drona Dronów

Cena regularna: 89,00 zł brutto69,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 69,00 zł
DJI Mini 3 Pro + RC-N1

DJI Mini 3 Pro + RC-N1

4 099,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką3 269,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 5727 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Zamówienie zrealizowane w deklarowanym i oczekiwanym tempie. Przesyłka dotarła w deklarowanym terminie w stanie doskonałym. Polecam gorąco tego sprzedawcę.
2024-04-12
Szybka i sprawna obsługa!
pixel