Darmowa dostawa do paczkomatu od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Akumulatory do GoPro - zamienniki czy oryginały? Co wybrać?

2021-07-02
Akumulatory do GoPro - zamienniki czy oryginały? Co wybrać?

Dla każdego posiadacza kamery GoPro przychodzi ten moment, w którym odpowiedzieć musi sobie na pytanie: co wybrać - zamienniki czy oryginały akumulatorów? Czas pracy kamery jest bowiem największym problemem producenta, z którym ten zmaga się już od pierwszego modelu GoPro Hero. I mimo że prace nad wydłużeniem czasu działania urządzenia skutkują - to użytkownicy kamery wciąż nie mogą być w pełni usatysfakcjonowani. 

Kamery sportowe GoPro dominują na rynku od 2015 roku i nie zapowiada się na to, aby marka przeżyła spadek popularności. Nieustannie bowiem firma zaszczyca nas nowymi, lepszymi modelami kamer i akcesoriami do nich. Niemniej jednak wciąż nie znaleziono rozwiązania, które eliminowałoby zupełnie problem z czasem pracy urządzenia. Akumulator w najnowszym modelu - GoPro Hero 9 Black przy nagrywaniu o rozdzielczości 5K wytrzymać może bowiem 1h 20min. To oczywiście więcej niż w przypadku modelu GoPro Hero 3 Black, gdzie przy nagrywaniu w rozdzielczości 4K czas działania baterii potrafi oscylować wokół 30 minut. Niemniej jednak w obu przypadkach nie może obyć się bez dodatkowego akumulatora, czasem nawet i dwóch. Pytanie jednak brzmi: na co postawić? Oryginalne akumulatory GoPro, czy może dużo tańsze ich zamienniki? 

Sztuka wyboru

Często na facebookowych grupach dla posiadaczy kamer GoPro pojawiają się pytania dotyczące właśnie akumulatorów. Bo co zrobić, kiedy to bateria rozładowuje się w mgnieniu oka, a na jej naładowanie trzeba czekać godzinę bądź dwie? W takich właśnie momentach z pomocą przychodzą dodatkowe akumulatory, które można naładowane trzymać w plecaku na czarną godzinę. Wśród użytkowników pojawiają się zarówno osoby, które wówczas wyciągają oryginalne akumulatory, jak i ci, którzy są zwolennikami zamienników. Kto ma rację? Tego nie sposób rozstrzygnąć - kupno akumulatorów jest bowiem wyborem użytkownika. Niemniej jednak w tym miejscu należy podkreślić - żaden z tych wyborów nie jest zły!

Bezpodstawna zła sława zamienników

Dziś firmy produkujące zamienniki robią wszystko, by zaoferować klientowi wysoką jakość za niższą cenę, dlatego też często nieoryginalne akumulatory nie ustępują zbytnio tym oryginalnym, a są w pełni kompatybilne z kamerą. Tak jest przynajmniej przy akumulatorach od firmy Telesin i Shoot, które dbają o to, by przy używaniu ich produktów, nie pojawiały się na ekranie kamery żadne komunikaty ostrzegawcze. Co znaczy, że kamera w pełni poprawnie pracuje przy ich używaniu. Wziąwszy natomiast pod lupę akumulator-zamiennik, możemy zauważyć, że parametry nie różnią się znacząco od parametrów akumulatora-oryginału, jednakże kamera z tym pierwszym działać może o kilkanaście minut krócej. Za nieoryginalnymi bateriami natomiast przemawiać będzie zdecydowanie cena produktu. 

Czas pracy z GoPro

Na długość działania akumulatora GoPro skarżą się wszyscy użytkownicy kamer, bowiem starcza ono na około 1,5h/2h nagrywania w optymalnej rozdzielczości. Trzeba jednak podkreślić, że na długość czasu pracy ma wpływ także podłączenie do sieci Wi-Fi oraz użytkowanie ekranu LCD - aby więc wydłużyć czas pracy baterii należy wyłączyć obie opcje. Ważnym jest także, by korzystać z aktualizacji, które proponuje producent, gdyż może okazać się, że drobne ulepszenie wydłuży długość działania baterii chociaż o parę minut. Należy pamiętać także, by wyłączać urządzenie, kiedy to nie jest wykorzystywane! W ten sposób z pewnością można oszczędzić baterię. 

Jak to jest z tą żywotnością baterii?

Skoro już o bateriach mowa - nie sposób ominąć tematu samego użytkowania baterii - zarówno oryginalnych, jak i zamienników. Jest bowiem kilka rzeczy, o których nie można zapomnieć użytkując akumulatory: 

  • Nie zostawiaj baterii na słońcu! - litowo-jonowe akumulatory nie mogą być narażone na działanie wysokich temperatur, przegrzanie bowiem skutkuje zmniejszeniem żywotności baterii, a w skrajnych przypadkach nawet jej wybuch.
  • Unikaj przeładowywania baterii! - zbyt długie trzymanie baterii w ładowarce, szkodzi jej. 
  • Unikaj całkowitego rozładowywania baterii! 
  • Nie przechowuj naładowanej baterii do pełna zbyt długo! 
  • Unikaj „doładowywania”! - mimo że akumalatory GoPro i zamienniki są wolne od efektu pamięci i można doładowywać je w dowolnym momencie bez względu na stan naładowania, unikaj robienia tego. Lepiej dla żywotności baterii jest ją naładować raz i poczekać na rozładowanie.

Biorąc więc pod uwagę wszystkie zmienne, dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowe akumulatory. Polecamy zaś testować różne, by w szerokim asortymencie firm znaleźć coś dla siebie, gdyż w ogólnym rozrachunku zamienniki są tak samo warte uwagi, jak oryginały. Mamy nadzieję, że z kolejnymi modelami GoPro Hero i GoPro MAX ten problem jednak zniknie, dla komfortu swoich użytkowników.

Dokonywanie wyboru nie jest czymś łatwym, jednak życzymy przemyślanych decyzji. Jeśli jednak jest coś, o co chcielibyście jeszcze zapytać, zapraszamy do kontaktu mailowego: info@gearpro.pl bądź telefonicznego: 530 790 345. Chętnie pomożemy. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 5813 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
x
2024-06-14
Wszystko ok
pixel